Charlotte area high school basketball schedule this week

0

title=

ButlerÕs Ty Black, left, and Stanley Holloway battle for possession against East MeckÕs Brantley Truitt during a game at East Mecklenburg High School on Friday, January 28, 2022.

With numerous weather reports over the past few weeks, many teams in the Charlotte Observer area will face a busy week of games.

Here is the upcoming schedule. It’s busy every night.

(all matchups are girl-boy doubles unless otherwise stated)

MONDAY SCHEDULE

Big Metro 4 4A

Lake Norman to Cox Mill

Northwest 3A-4A

Liberty in Ashe County, 6

Sandhills 3A-4A

Pinecrest at Scotland County (boys), 7

Foothills Athletic Assn.

Statesville Christian to Hickory Christian

Davidson Day at Christian University

Mountain Foothills 2A

Polk County to Brevard

Catawba Shores 1A-2A

Langtree Charter to Pine Lake Prep

Central Carolina 1A-2A

Thomasville at Salisbury (boys), 6:30 a.m.

Southern Piedmont 1A-2A

Shelby at the Thomas Jefferson Academy

Western Highlands 1A-2A

Avery County to CD Owen (girls), 6

Madison County to Mitchell County (boys), 6

Yadkin Valley 1A-2A

Mount Pleasant on Gray Stone Day

Metro 8 1A

Apprentice Academy at Queens Grant Charter (boys), 4.5 hours

Corvian Community at Sugar Creek Charter

Out of conference

East Rutherford to Burns

Liberty Heights to Comenius (boys)

TUESDAY SCHEDULE

Queen City 3A-4A

Rooms in Hopewell

Hough in West Charlotte

North Mecklenburg to West Mecklenburg

South Meck 4A

Olympic at Berry Academy

South Mecklenburg to Ardrey Kell

Southwest 4A

Butler at Rocky River

Charlotte Catholic at Garinger

Independence in Providence

CISAA

Cannon school in Charlotte Christian

Alliance Day at Charlotte Country Day

Feast of Providence in Charlotte Latin

Big Metro 4 4A

Hickory Ridge at Lake Norman

South Iredell to Mooresville

West Cabarrus to AL Brown

South Carolina 4A

Porter Ridge to Marvin Ridge

Sun Valley in Piedmont

Weddington to Cuthbertson

Northwest 3A-4A

Hibriten in County Ashe

South Caldwell to Freedom

Watauga at Alexander Central

Sandhills 3A-4A

Pinecrest in Lee County

Southern Lee in Hoke County

Union Pines at Richmond Senior

Great South 3A

Forest view at Hunter Huss

North Gaston in Crest

South Point at Kings Mountain

Stuart Cramer in Ashbrook

South Piedmont 3A

Central Cabarrus to East Rowan

Concord at South Rowan

Northwestern Cabarrus to Jesse Carson

West Rowan to Lake Norman Charter

West foothills 3A

East Lincoln to Fred T Foard

Hickory in North Iredell

North Lincoln to St. Stephens

Statesville to West Iredell

Rocky River 2A-3A

Anson County at Central Academy

Forest hills in West Stanly

Monroe at Parkwood

Foothills Athletic Conference

Davidson Day at Christian University

Statesville Christian to Hickory Christian

Metrolina Sports Conference

Concord Academy at Gaston Christian

Hickory Grove Christian at Gaston Day

Metrolina Christian at Northside Christian

Westminster Catawba to SouthLake Christian

South Piedmont Athletic

Lake Norman Christian at United Faith Christian

Victory Christian at North Hills Christian

Catawba Valley 2A

East Burke to Bunker Hill

Girl in Bandys

Newton-Conover in West Lincoln

West Caldwell to Lincolnton

Mountain Foothills 2A

Hunt at Brevard

RS Central in Patton

Catawba Shores 1A-2A

Langtree Charter to Christ the King

Lincoln Charter at Mountain Island Charter

Pine Lake Prep at Davidson Community School

Central Carolina 1A-2A

East Davidson to Salisbury

South Davidson in Thomasville

West Davidson in Lexington

South Piedmont 1A-2A

Bessemer City to East Gaston

Cherryville to Burns

Thomas Jefferson Academy at Highland Tech

Western Highlands 1A-2A

Avery County to Madison County

Mitchell County at Mountain Heritage

Rosman to Draughn

Yadkin Valley 1A-2A

Albemarle to North Stanly

Gray Stone Day at Jay M. Robinson

Union Academy in South Stanly

Metro 8 1A

Apprentice Academy at Carolina International (boys)

Corvian Community at Bradford Prep

Piedmont Community Charter to Cabarrus Charter (boys), 6

Out of conference

Asheville Christian at 1 of 1 Academy (girls), 4:30

Comenius at South Charlotte Thunder (boys)

Elevation Prep at Charlotte Elite Academy (boys)

Mallard Creek at Myers Park

Matthews Christian at Hickory Tabernacle Christian (boys)

1 of 1 Academy at Greater Cabarrus Stallions (boys)

WEDNESDAY SCHEDULE

South Meck 4A

Harding at the Olympics

Southwest 4A

Independence at Garinger

Rocky River east of Mecklenburg

CISAA

Charlotte Country Day at Covenant Day (boys)

Big Metro 4 4A

Cox Mill in Mooresville

West Cabarrus to South Iredell (boys), 6:30 a.m.

Great South 3A

Forestview at North Gaston (girls), 6:30 a.m.

Stuart Cramer in Crest

South Piedmont 3A

Charter from Lake Norman to Concord

North West Cabarrus to South Rowan

West Rowan at East Rowan

West foothills 3A

Hickory in East Lincoln

North Iredell to Fred T. Foard

Statesville to North Lincoln

West Iredell to St. Stephens

Catawba Valley 2A

Maiden in Bandys (Boys)

Newton-Conover to Maiden (girls)

Mountain Foothills 2A

East Rutherford to Hendersonville

Catawba Shores 1A-2A

Davidson Community School at Langtree Charter

Lincoln Charter at Pine Lake Prep

Central Carolina 1A-2A

North Rowan to South Davidson

Western Highlands 1A-2A

Avery County to Madison County

CD Owen at Draughn

Metro 8 1A

Queens Grant Charter to Sugar Creek Charter (boys)

Out of conference

Highland Tech in Ashbrook

Kings Mountain in Shelby

Lake Norman at Myers Park

Marvin Ridge to Hickory Ridge

Piedmont to Forest Hills

A quality education at Combine Academy

1 of 1 Academy at Elevation Prep (boys)

THURSDAY SCHEDULE

Southwest 4A

Charlotte Catholic in Providence

Big Metro 4 4A

West Cabarrus at South Iredell (girls), 6

Sandhills 3A-4A

Richmond County at Southern Lee (girls), 6

Great South 3A

Forestview at North Gaston (boys)

Rocky River 2A-3A

Parkwood at West Stanly (girls), 6

Metrolina Athletic

Gaston Christian at Metrolina Christian (boys)

Hickory Grove Christian to SouthLake Christian (boys)

Catawba Valley 2A

Lincolnton to West Lincoln

Mountain Foothills 2A

RS Central to Chase

Catawba Shores 1A-2A

Christ the King Charter to Mountain Island

Central Carolina 1A-2A

Thomasville to Lexington

Western Highlands 1A-2A

Mitchell County to Rosman

Yadkin Valley 1A-2A

Mount Pleasant to Albemarle (girls), 6

Metro 8 1A

Bradford Prep to Sugar Creek Charter (girls), 5:30 a.m.

Charter from Cabarrus to the Corvian community (boys)

Out of conference

Carolina Christian Central Academy (girls)

Central Academy at Arborbrook Christian (boys)

Grace Academy at the Corvian Community (girls)

Garinger at Hopewell

Gray Stone Day in Anson County

Lake Norman Christian at Triad Math/Science Academy (girls)

Mountain Island Charter in Albemarle

South Stanly to North Rowan

United Faith Christian at High Point Wesleyan (boys)

FRIDAY SCHEDULE

Queen City 3A-4A

Mallard Creek to Hough

North Mecklenburg to Chambers

West Mecklenburg to Hopewell

South Meck 4A

Ardrey Kell to Harding

Berry Academy at Myers Park

South Mecklenburg to Olympic

Southwest 4A

Butler at Charlotte Catholic

Eastern Mecklenburg at independence

Rocky River in Providence

CISAA

Cannon School at Covenant Day

Charlotte Christian at Charlotte Latin

Charlotte Country Day to Providence Day

Big Metro 4 4A

Lake Norman to Cox Mill

South Iredell at AL Brown

West Cabarrus in Mooresville

South Carolina 4A

Cuthbertson at Sun Valley

Marvin Ridge in Piedmont

Weddington to Porter Ridge

Northwest 3A-4A

Alexander Central in South Caldwell

Ashe County to Freedom

Hibriten in Watauga

Sandhills 3A-4A

Hoke County to Union Pines

Richmond County to Lee County

County of Scotland in Pinecrest

Great South 3A

Ridge at Forestview

Hunter Huss at North Gaston

Kings Mountain from Stuart Cramer

South Point at Ashbrook

South Piedmont 3A

Jesse Carson in East Rowan

Charter Lake Norman to South Rowan

Northwest Cabarrus to Concord

West Rowan in the center of Cabarrus

West foothills 3A

East Lincoln to St. Stephens

Fred T Foard in North Lincoln

North Iredell to Statesville

West Iredell to Hickory

Rocky River 2A-3A

Forest Hills at Central Academy

Monroe at West Stanly

Foothills Athletic Conference

Christian University at Hickory Christian

Metrolina Sports Conference

Gaston Christian at Hickory Grove Christian

Gaston Day at Northside Christian

Westminster Catawba to Metrolina Christian

South Piedmont Athletic

North Hills Christian to Lake Norman Christian

Victory Christian at Woodlawn School (boys)

Catawba Valley 2A

Bandys in Newton-Conover

East Burke to Lincolnton

West Caldwell to West Lincoln

Mountain Foothills 2A

Patton to Brevard

Polk County to Chase

RS Central in East Rutherford

Catawba Shores 1A-2A

Christ the King at Pine Lake Prep

Lincoln Charter at Davidson Community School

Central Carolina 1A-2A

Lexington to Salisbury

South Piedmont 1A-2A

Burns in Bessemer City

Cherryville at Highland Tech

Shelby in East Gaston

Western Highlands 1A-2A

CD Owen in Avery County

Madison County Mountain Heritage

Yadkin Valley 1A-2A

Albemarle at Union Academy

North Stanly to Mount Pleasant

South Stanly to Jay M. Robinson

Metro 8 1A

Carolina International to Cabarrus Charter (boys)

Corvian community at Apprentice Academy (boys)

Queens Grant Charter at Piedmont Community Charter (boys)

Sugar Creek Charter to Bradford Prep (Boys)

Out of conference

Comenius at Liberty Heights (boys), 7

Fayetteville Street Christian at Matthews Christian

Garinger at the Olympics

Grand Cabarrus stallions at United Faith Christian (girls)

United Faith Christian at Arborbrook Christian (boys)

SATURDAY SCHEDULE

Big Metro 4 4A

AL Brown at Cox Mill (girls), 1

Lake Norman to Hickory Ridge

Great South 3A

Forestview to Kings Mountain (girls, 1; boys, 2.5 hours)

Hunter Huss at Crest (girls, 1; boys, 2:30)

South Piedmont 3A

Jesse Carson at Concord (boys), 11 a.m.

South Rowan at Central Cabarrus (girls, 4; boys, 5:30 a.m.)

West Rowan to Northwest Cabarrus (girls, noon; boys, 1.5 hours)

West Foothills 3A

Fred T. Foard at Hickory (girls), noon

North Iredell at St. Stephens (girls), 3

Catawba Valley 2A

West Lincoln at Bandys (boys), 1

Mountain Foothills 2A

Hendersonville at Chase (girls)

Central Carolina 1A-2A

Salisbury to South Davidson (boys)

Thomasville to West Davidson (boys), 3:30

Western Highlands 1A-2A

Madison to Draughn (girls, 2:30; boys, 4)

Mountain heritage in Rosman (girls, 2 years old; boys, 3.5 hours)

Metro 8 1A

Queens Grant Charter to Carolina International (boys), 2.5 hours

Out of conference

Bishop McGuinness at Myers Park (girls), 3:30

Charlotte Christian at Carmel Christian (girls, 3 years old; boys, 4:30 a.m.)

Greater Cabarrus Stallions at Central Carolina Prep (boys), 6:15 a.m.

South Charlotte Thunder at Surry Home School (boys), 4


Source link

Share.

About Author

Comments are closed.