Monday NC High School Basketball scores l 12.06.21

0

title=

KELLYHOOD

Find a daily live tracker for NC basketball scores, as well as the weekly schedule in the Charlotte area

This week’s program

(all matches are girls-boys doubles, unless otherwise specified)

On Monday

Mecklenburg non-conference

Chambers at Hickory Ridge (Girls)

Christ the King at the community of Corvian

Rocky River at Berry Academy

Other outside conference

Ashbrook in Hickory

Carolina International at Legion Collegiate (SC) (boys)

Central Academy at Union Academy

Gaston East in Forestview

East Rutherford to Bessemer City

Lac Norman Christian in Winston-Salem Christian (boys)

Preparation of Pine Lake in Mooresville

St. Stephens to Maiden

Stuart Cramer in Lincolnton

Thomas Jefferson Academy at Union Christian

University Christian at Challenger Academy (boys)

Tuesday

Mecklenburg non-conference

Ardrey Kell at Porter Ridge

Berry Academy in northern Mecklenburg

Charlotte Catholic at Charlotte Country Day

Charlotte Elite Academy at Victory Christian (boys)

Charlotte Christian at United Faith Christian

Davidson Community School at Bradford Prep

Cox Mill at Hough

Great Cabarrus stallions at Covenant Day (girls)

Harding in West Mecklenburg

Hopewell at independence

Mallard Creek from Jay M. Robinson

Matthews Christian to Rockwell Christian (boys)

Mountain Island Day Charter to Carolina Christian

Myers Park in Dorman (SC)

Queens Grant Charter to Christ-Roi (boys)

South Charlotte Thunder at Greater Cabarrus Stallions (Girls)

Sun Valley in East Mecklenburg

Cabarrus west south of Mecklenburg

Winston-Salem Christian at Providence Day (girls)

Sandhills 3A-4A

County of Hoke in the County of Scotland

Southern Lee to Richmond Senior

Union Pines in Lee County

South Piedmont 3A

Central Cabarrus at Lake Norman Charter

Concorde in East Rowan

West Rowan from Jesse Carson

South Rowan at Northwest Cabarrus

Metrolina Sports Conference

Gaston Christian at SouthLake Christian

Gaston Day at Metrolina Christian

Hickory Grove Christian in Westminster Catawba

Other outside conference

Alexander Central in Newton-Conover

County Anson to Albemarle

Avery County to St. Stephens

Bunker Hill in Wilkes Central

Calvary Day at Cannon School (boys)

East Henderson Hunting

East Burke in Patton

Gaston Est at the southern tip

Fred T. Foard in Cherryville

Freedom to Draughn

Hickory Christian at Christ School (boys)

Hickory Ridge in Cuthbertson

High Point Wesleyan at Cannon School

Kings Mountain to RS Central

Norman Lake in Statesville

Lake Norman Christian at Triad Math / Science Academy (girls)

Langtree Charter at Franklin Prep (boys)

Lincoln Charter at West Caldwell

Marvin Ridge in Forest Hills

Monroe in Weddington

Montgomery Central to North Stanly

North Gaston to East Lincoln

North Wilkes in Ashe County

Piedmont to West Stanly

South Caldwell to Bandys

South Stanly to South Davidson

Statesville Christian at Forsyth Country Day

Union Academy at Parkwood

Watauga to AC Reynolds

West Lincoln to North Lincoln

Wednesday

Mecklenburg non-conference

Butler in Harding

Corvian community in Salisbury

Davidson Day at Mountain Island Charter

Eastern Mecklenburg to Western Mecklenburg

Hickory Ridge in Providence

Mooresville to Garinger

Other Out of conference

AL Brown at Central Cabarrus

Ashbrook in East Lincoln

City of Bessemer at Forestview

Buford (SC) at Cuthbertson

Central Academy in East Rowan

Ridge at East Rutherford

East Burke to Draughn

Forest Hills at Weddington

Freedom in Hickory

Fred T. Foard at Bandys

Gray Stone Day in South Davidson

Monroe to Pageland (SC) Central

Mount Pleasant in Parkwood

Gaston Nord to Gaston Est

North Iredell to Alexander Central

North Lincoln to Maiden

Patton in West Caldwell

RS Central at AC Reynolds

South Iredell to West Iredell

Pointe Sud in York (SC)

TC Roberson in Watauga

Rowan West to Rowan North

Thursday

Queen City 3A-4A

Hough in northern Mecklenburg

Mecklenburg non-conference

Charlotte Lab School at Lincoln Charter (girls)

Charlotte Latin to Ardrey Kell (boys)

Metrolina Christian in South Charlotte Thunder (boys)

Preparing Pine Lake at SouthLake Christian (boys)

Queens Grant Charter at Davidson Community School (boys)

Sugar Creek Charter to Langtree Charter (boys)

United Faith Christian in Charlotte Latin (girls)

Other non-conference

Arborbrook Christian at Covenant Classical (boys)

Grand Cabarrus Stallions at South Guilford Homeschool

Hickory Christian at Woodlawn School (Boys)

McDowell in South Caldwell

Thomas Jefferson Academy at the Piedmont Community Charter

West of Stanly to South of Stanly

Friday

Queen City 3A-4A

West Charlotte to Mallard Creek

West Mecklenburg to Chambers

Meck South 4A

Olympic at Harding

South West 4A

Butler at Garinger

Mecklenburg is at Rocky River

Providence in Catholic Charlotte

Grand Metro 4 4A

Hickory Ridge at AL Brown

Mooresville to Cox Mill

South Iredell to West Cabarrus

Sandhills 3A-4A

Hoke County to Lee County

Pinecrest in Richmond Senior

County of Scotland to Southern Lee

Great South 3A

Ridge at Ashbrook

Forestview in North Gaston

Kings Mountain to Hunter Huss

Stuart Cramer at South Point

South Piedmont 3A

Cabarrus central to Concord

Jesse Carson at Lake Norman Charter

Northwest Cabarrus to East Rowan

Rowan West to Rowan South

West foothills 3A

East Lincoln to Hickory

Fred T. Foard in North Iredell

North Lincoln to Statesville

St. Stephens to West Iredell

Metrolina Athletic

Hickory Grove Christian at Concord Academy

SouthLake Christian to Metrolina Christian

Westminster Catawba at Gaston Day

Central Carolina 1A-2A

East Davidson in Lexington

South Davidson to North Rowan

Thomasville to Salisbury

Yadkin Valley 1A-2A

Albemarle in South Stanly

Gray Stone Day in Mount Pleasant

North Stanly to Jay M. Robinson

Blakeney Chick-fil-A Classic (Boys)

(at Ardrey Kell)

Cuthbertson v Comenius, 6

Charlotte Latin vs. Davidson Day, 7

Ardrey Kell vs. Covenant Day, 7:30

Good guys against. Classic Cancer (boys)

(at First Flight High, Nags Head)

Greenfield School vs. Moravian Prep, 4:30

Myers Park vs. South Central, 6

Word of God Against the Burlington School, 7:30

Henderson Collegiate vs First Flight, 8:30 a.m.

Gonzaga Classic (boys)

(in Gonzaga High, Washington)

Charlotte Christian vs. St. Andrews Episcopal (MD), 3:15

St. John’s Catholic (MD) v Gonzaga College High (DC), 5

Archbishop Wood (PA) vs. Friendship Tech (DC), 6:45

St. Frances Academy (MD) vs. Coolidge (DC), 8:30 am

Queen City Invitation

(at Northside Christian)

Daughters: Ardrey Kell vs. Independence, 5

Boys: Winston-Salem Christian vs. Charlotte Elite Academy, 6.30am

Boys: Northside Christian vs. Moravian Prep, 8

She got a classic game (girls)

(in St. James High, VA)

(games involving local teams)

Myers Park vs. Bishop Ireton (VA), 5:40

Cannon School vs. Monsignor Scanlon (NY), 7:20

The Bash (boys)

(at Ridge View High, Columbia)

North Mecklenburg v Dutch Fork (SC), 6

Patrick School (NJ) vs Orangeville (ONT) Preparation, 7:30

Ridge View (SC) vs. Orlando (FLA) Christian, 9

Battle in the Bluff (boys)

(at Bartlett High, Memphis)

(games involving local teams)

Combine Academy vs. Southern California Academy, 7:45

Mecklenburg non-conference

Charter of Cabarrus to Christ the King

Cardinal Gibbons at Independence (boys)

Carmel Christian at Cannon School (boys)

Central Academy vs. Queens Grant Charter (boys), at Indian Trail Carolina Courts

Covenant of Christ to Victory Christian (Girls)

Corvian Community on the Day of Providence

Hopewell to Porter Ridge

Matthews Christian in Fayetteville Street Christian (boys)

South Charlotte Thunder at Forsyth Home Educators

South Mecklenburg to Weddington

Union Academy at Charlotte Country Day

Other non-conference

AC Reynolds in Shelby

Asheville to Patton

Bunker Hill in Alexander Central

Cherryville to West Lincoln

Chesterfield (SC) in Anson County

Freedom in East Burke

Hibriten in West Caldwell

Lincoln Charter in Lincolnton

Girl in Draughn

Marvin Ridge at Ford Nation (SC)

Montgomery Central to Forest Hills

New Life Academy at Hickory Christian (boys)

Parkwood in Piedmont

RS Central at Mountain Heritage

South Mecklenburg to Weddington

Statesville Christian at Caldwell Academy

Valley of the Sun in Monroe

Surry Home School at Greater Cabarrus Stallions

Thomas Jefferson Academy at Langtree Charter

University Christian at Westchester Country Day

Watauga in Avery County

Saturday

Good guys against. Classic Cancer (boys)

(at First Flight High, Nags Head)

Currituck County vs. Veritas Collegiate, 9 a.m.

Riverside vs. Manteo, 10:30 a.m.

Wilson Prep vs. Camden, noon

Hertford County vs. Washington, 1:30

South Central vs Henderson Collegiate, 3

Myers Park vs. Burlington School, 4:30

Cox Mill v Greenfield School, 6

Moravian preparation against the Word of God, 7:30

Kinston versus first flight, 9

Best of the Carolinas (Girls)

(in Greenville, South Carolina)

Chambers v Legacy Early College (SC)

South Mecklenburg v TBA

Gonzaga Classic (boys)

(in Gonzaga High, Washington)

Charlotte Christian vs. TBA, at 3:15 p.m. or 6:45 a.m.

Queen City Invitation

(at Northside Christian)

Girls: Harding vs.Independence, noon

Boys: Hopewell vs. Garinger, 1h30

Boys: Winston-Salem Christian vs. Moravian Prep, 3

Boys: Upper Marlboro (MD) Riverdale Baptist v Charlotte Elite Academy, 4:30

Boys: Chambers v Northside Christian, 6

She got a classic game (girls)

(games involving local teams)

(in St. James High, VA)

Myers Park v Good Counsel (MD), 2

(at Alexandria High, VA)

Cannon School vs. Unity Reed (VA), 12:20

The Bash (boys)

(at Ridge View High, Columbia)

Cardinal Newman (SC) v Blythewood (SC), noon

Gray Collegiate (SC) v Lexington (SC), 1:30

Christ School v AC Flora (SC), 3

Cannon School vs. Keenan (SC), 5:30

Orlando (FLA) Christian vs. Patrick School (NJ), 7

Preparation Orangeville (ONT) vs Ridge View (SC), 8:30 am

Tourney Town Showcase (boys)

(at Ben Smith High, Greensboro)

Richmond Senior vs Forsyth Country Day, noon

Quality Education vs. Skill Factory (GA), 1:30

Rabun Gap vs. Greensboro Day, 3

Northern Guilford v High Point Wesleyan, 4:30

East Forsyth v Seaforth, 6

Liberty Heights vs. Good, Better, Better Academy, 7:30

West Charlotte vs. Ben Smith, 9

Battle in the Bluff (boys)

(at Bartlett High, Memphis)

(games involving local teams)

Combine Academy vs. Hillcrest Prep (AZ), 7:30

High school showcase (girls)

(in Fayetteville)

Hopewell vs. EE Smith

Out of conference

County of Anson to Cheraw (SC)

Asheville at Hunter Huss

Cardinal Gibbons at Charlotte Catholic, 1h30

Cary Academy at Carmel Christian, 2

Covenant of Christ at United Faith Christian (Girls)

GRACE Christian at Lake Norman Christian (boys)

Providence Day vs. Langtree Charter (girls), at Concord Academy

Sunday

Gonzaga Classic (boys)

(in Gonzaga High, Washington)

Charlotte Christian in the final


Source link

Share.

Comments are closed.